Få besøg af en brobygger

Et korps af Brobyggere tager godt imod tilflyttere, så du kan få en god start i dit nye lokalsamfund.

Når du flytter til et af vore lokalsamfund i Hedenstederne, har du sikkert mange spørgsmål. Derfor kan du blive budt velkommen af en Brobygger, som vil fortælle dig om alt fra foreningsliv, indkøbsmuligheder, aktiviteter og andre spørgsmål du måtte have. Brobyggerordningen administreres af dit lokalråd/borgerforening og herunder finder du kontaktpersonen for dit område.

Hvis du stadig ”kun” er i overvejelsesfasen i forhold til flytning, så er du selvfølgelig også mere end velkommen til at kontakte én eller flere af personerne herunder for at høre, hvordan de oplever  at leve og bo i de 31 stærke lokalsamfund, som vi kalder Hedenstederne.

As lokalråd: Tommy Due
aogtdue@gmail.com

Barrit Lokalråd: Peter Andersen 
peter@vinmedsmag.dk

Bjerre lokalråd: Anna Dorte Vaupell Thomsen 
annadorte.vaupell@hedensted.dk

Daugård Lokalråd: Kim Askær
k.askaer@hotmail.com

Glud og Omegns Lokalråd: Keld Primdahl
kepr@nykredit.dk

Hjarnø Lokalråd: Søren Noes
filsn@hotmail.com

Hornsyld-Bråskov lokalråd: Torsten Petersen
torsten.petersen@hedensted.dk

Flemming lokalråd: Lis Rønsholt
lr@fiberpost.dk

Korning Lokalråd: Martin Fritzner
fritzner@mail.tele.dk

Løsning Lokalråd: Karin Iversen
karin.i@lafnet.dk

Rask Mølle Borgerforening: Karina Buch Andersen
rmborgerforening@live.dk

Rårup Lokalråd: Per U Nielsen
per.u.nielsen@gmail.com

Sindbjerg Sogn Lokalråd: Jens Henrik Nielsen
jens-henrik.nielsen@mail.tele.dk

Snaptun Lokalråd: Bente Petersen
bob@snaptun.dk

Stenderup Beboerforening: Bodil Bodholdt
bodilbodholdt@gmail.com

Stouby og Omegns Borgerforening: Ole Lyse
ole.lyse@outlook.dk

Uldum Lokalråd: Jesper Hammer
jesper_hammer@hotmail.com

Vrigsted Lokalråd: Carsten Schiller
cgs1307@gmail.com

Ølholm Lokalråd: Mikael Rasmussen
tmerasmussen@gmail.com

Ølsted Lokalråd: Sten Kristiansen
sten@best-marketing.dk

Ørum og Omegns Beboerforening: Lene Jørgensen
oerumbeboerforening@live.dk

Øster Snede Lokalråd: Bent Sørensen
bent-litha@hafnet.dk

Aale-Hjortsvang Lokalråd: Per Heller
perheller@hotmail.com

Tørring udviklingsråd: Hans Vacker
hans.vacker@hedensted.dk

Juelsminde Udviklingsråd, Kasper Glyngø
kasper.glyngoe@hedensted.dk

Urlev lokalråd: Birgit Møller Jensen
bmj1944@privat.dk

Hornborg Lokalråd: Marianne Gundersen
hornborglokalraad@gmail.com 

Oplever du fejl eller problemer med listen, er du velkommen til at kontakte kasper.arlund@hedensted.dk